Współczesny haft komputerowy

Możliwości wykorzystywania haftu jest wiele. Najbardziej popularne jest tworzenie haftu na odzieży reklamowej. Są to np. polary, t-shirt’y, czapki, itp. Hotele zamawiają najczęściej, ręczniki, szlafroki. Dzisiejszy haft nie ozdabia już szt królewskich a jest wykorzystywany do promocji marki/firmy.

Haft komputerowy tradycyjny (płaski)

Haft komputerowy tradycyjny nazywany jest również haftem płaskim. Tą metodą można tworzyć płaskie wzory na częściach odzieży takich jak nerki, czapki, polary, kurtki. Haft komputerowy płaski jest szykownym oznacznikiem odzieży.

Metoda puffy

Ta metoda to swego rodzaju odłam haftu tradycyjnego, który imituje haft przestrzenny. Niestety nie jest tak efektowny jak z użyciem pianki.

Naszywki haftowane/aplikacje hafciarskie

Aplikacje hafciarskie to nic innego jak nanoszenie zwykłego haftu na powierzchnię Haftowane na aplikacji pokrywające całkowicie lub częściowo ją. Stosowana metoda to 2D lub mieszana 2D/3D. Są zazwyczaj oddzielną ozdobą doszywaną np. do bluzy, czapki, spodni i innych artykułów.

Haft 3D

Haft 3D różni się nieco od zwykłego. Do jego wykonania używa się specjalnej pianki, którą podkłada się pod nici co daje pożądany efekt 3D. Ta metoda sprawdza się przy ozdabianiu czapek z daszkiem. Trój wymiarowy haft nadaje wzorom niepowtarzalny charakter tworząc przestrzenne kształty.

Haft komputerowy pętelkowy – chenille

Pozostała nam jeszcze jedna technika, tzw szenika. To haft pętelkowy z wykorzystaniem włóczki. Wykonuje się go najczęściej na ubraniach dziecięcych. Hafty tą metodą są wypukłe , ale i puszyste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *