Zdobienie haftem

Haft jako meto zdobienia – historia

Haft – jako metoda zdobienia znany już był od starożytności jako jedna z najcenniejszych sposobów zdobienia. Był techniką cenioną wysoko. Była to ręczna technika, którą ozdabiano np. szaty królewskie, kapy koronacyjne oraz materiały związane z kultem religijnym. W średniowieczu głównie haftowano herby rodowe na flagach, sztach balowych, itp. W tych czasach haft ceniono bardziej niż malarstwo. Najlepsze hafciarskie ośrodki znajdowały się w Anglii i Sycylii, zarówno świeckie jak i klasztorne. Projekty haftów często były przygotowane przez artystów. Taki przykładem jest Rafael. Kierował pracami hafciarskimi , które były na oprawie uroczystości koronacji Franciszka I.

XVII przyniósł kilka nowości. Pojawiły się hafty z nićmi metalowymi – złotymi i srebrnymi. Wplatano również perły i drogocenne kamienie, perły.

XIX wiek to już moda na domowe hobby. Młode Panny uczyły się haftu. , by wieczorami , szczególnie zimą, tworzyć przepiękne kompozycje.

Haftowały poduszki ozdobne, ekrany kominków, torebki, sakiewki, itp. Tworzono również obrazy haftowane.

Haft był wyłącznie ręczną techniką, aż do XX w. gdzie pojawiły się pierwsze hafty komputerowe.

Haft komputerowy

Komputerowy haft charakteryzuje się głównie trwałością. To najbardziej ekskluzywna metoda zdobienia przede wszystkim odzieży.

Haft to wiele możliwości i zalet. Potencjału wykorzystania haftu jest wiele ale najbardziej powszechne jest tworzenie odzieży reklamowej. Idealny do znakowania odzieży firmowej. Możliwość personalizacji to świetny pomysł na odzież dla pracowników lub jako gadżet reklamowy. Hotele najczęściej zamawiają ręczniki oraz szlafroki, gdyż haft komputerowy dobrze znosi pranie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *