Scyzoryk – prezent dla majsterkowicza i nie tylko

Wybierając scyzoryk warto zapoznać się z jego funkcjami a przede wszystkim do czego będzie potrzebował go obdarowany.

Trzeba również zadać sobie pytanie czy znamy wszystkie funkcje scyzoryka? Część zastosowań jest oczywista. Wielu narzędzi znajdujących się w scyzoryku można używać w dodatkowy sposób. Podzielimy się kilkoma pomysłami.

Pierwsze koty za płoty

Zaczynając korzystanie z scyzoryka warto na dobry początek przyjrzeć się jego zasadniczym funkcjom. Najlepiej rozłożyć i złożyć wszystko kilka razy. To daje możliwość zapamiętania co i gdzie się otwiera i zamyka dane narzędzie. Dobrze jest sprawdzić do czego służą i jak z nich korzystać. Standardowe, najpopularniejsze modele są wyposażone w około 10 narzędzi. Najprawdopodobniej większość posiadaczy scyzoryków nie wykorzystuje ich wszystkich funkcji. Najczęściej z powodu braku potrzeby lub nie wiedzy o zastosowaniu. Nad tym warto się pochylić już na etapie wybierania . Powinniśmy wiedzieć, które narzędzia będą odpowiadać potrzebom posiadacza.

Inne zastosowania narzędzi

Wielu narzędzi można też używać w inny sposób niż pierwotne przeznaczenie. Korzystając regularnie ze scyzoryka pewnie sami wpadniemy na dodatkową funkcjonalność tego niezbędnika.

Nóż

Mniejsze ostrze przydaje się do cięcia miękkich materiałów, a także do zdań wymagających precyzji. Tylko uważaj – mniejsze ostrza nie mają zazwyczaj blokady.

Wykałaczka

Każdy wie, iż wykałaczka może go uratować w sytuacji, gdy między zębami utknie kawałek jedzenia. Wykałaczka w scyzoryku przyda się także do innych czynności, przy których potrzebne jest drobne narzędzie do dłubania. Wykałaczkę wykorzystasz do czyszczenia swojego scyzoryka, ale również do zakamarków w innych rzeczach. Urządzenia elektroniczne posiadają małe otwory do robienia twardego resetu. Wykałaczka przydaje się też jako miarka, do odmierzenia identycznego.

Hak

Hak może się wydawać nieprzydatny, ale wbrew pozorom ma sporo zastosowań. Jeśli właściciel jest wędkarzem, to szybko je doceni – można go wykorzystać na przykład do zakładania przynęty. Klasyka zastosowania jest też przenoszenie pakunków spiętych sznurkiem.

Nietypowe funkcje scyzoryków

Nietypowym wykorzystaniem haka w jest zrobienie…. podstawki do telefonu. Z tyłu należy wysunąć hak, z przodu otwieracz i zaprzeć o niego telefon w pozycji poziomej.

Szydło

Za pomocą szydła wywiercisz dziurki w różnorakich materiałach. W ten sposób dorobisz otwór w pasku, nawiercisz drewno. Przydaje się też do szycia, podoła także naprawom w grubych materiałach. Takie małe narzędzie pozwoli na przewleczenie nitki, sznurka itp. Pomysłowym zastosowaniem jest też zaginanie cieńszego drutu. Trzeba tylko przełożyć go przez oczko i przekręcić.

Zaostrzoną krawędzią szydła można również skrobać. Wybór szydła zamiast ostrza będzie w tym przypadku lepszy, ponieważ nie narazimy noża na stępienie.

Kółko

Kółko służy do przypięcia kluczy do scyzoryka. Najprostszym rozwiązaniem jest wpięcie kółka w większe kółko i już.

Korkociąg

Otworzysz nim szybko z winem. Znamy takich, którzy korzystają z niego nie tylko w terenie, ale również podczas przyjęć w domu. Korkociąg sprawdza się również do rozwiązywania supłów. Jest do tego lepszy niż szydło, które posiada zaostrzoną krawędź.

Jak powinniśmy dbać o scyzoryk?

Jak każde narzędzie należy konserwować. W zaniedbanym scyzoryku poszczególne elementy nie będą wysuwać się płynnie lub też pojawi się rdza. Dlatego co jakiś czas należy przyłożyć się do czyszczenia. Rozkładamy wszystkie narzędzia i opłukujemy pod ciepłą wodą. Scyzoryka nie należy myć w zmywarce! Po wyschnięciu, na każdą ruchomą cześć nakładamy odrobinę smaru do noży. Następnie należy poruszać narzędziami, aby smar dostał się w różne zakamarki. Po tych czynnościach można naostrzyć noże pod kątem1-20 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *