0,00 zł 0 prod. Zobacz koszyk

Grawer Olkusz

Grawerowanie jako ekskluzywna sztuka zdobienia

Grawerowanie, czyli rytowanie, to jedna z najstarszych technik zdobienia różnych tworzyw. Żłobienia w konkretnym wzorze wykonuje się bezpośrednio w materiale. Dzięki temu można uzyskać efekt o wiele trwalszy niż w przypadku równie popularnego nadruku. Najczęściej ozdabia się metale szlachetne, szkło, drewno oraz tworzywa sztuczne. Coraz więcej osób decyduje się także na cięcie laserem. Olkusz i inne miasta oferują usługi, które zaskakują precyzją i starannością wykonania.

Krótka historia grawerowania

Współczesne metody rycia napisów na gadżetach, upominkach lub biżuterii w niczym nie przypominają zamierzchłych czasów, kiedy również zajmowano się grawerowaniem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu artysta pracował ze stalowymi rylcami, dziś ma do dyspozycji niezwykle precyzyjny laser. Początki rytowania sięgają Afryki Południowej, w której odkryto pojemniki na wodę, zdobione żłobieniami. Już kilka tysięcy lat temu grawerem zdobiono biżuterię, zwłaszcza z kamieni szlachetnych. Znane są także pieczęcie, wykonane z lapis-lazuli, którymi sygnowano dokumenty, a nawet domy bardziej zamożnych mieszkańców. Archeolodzy kojarzą je głównie z kulturą sumeryjską i hetycką. Symbole, figury i napisy powstawały przy użyciu miękkiej gliny i specjalnego tłoka. Za mistrzów grawerowania uchodzili Egipcjanie. Dzięki tej technice wykonywali amulety, w tym z wizerunkiem skarabeusza. Wiele z takich artefaktów kryją egipskie mumie.

Rytowanie napisów

Starożytne metody grawerowania obejmują zarówno rycie obrazków na ścianach w jaskini, jak i pismo. Egipskie hieroglify, a także teksty sumeryjskie powstawały poprzez żmudną pracę wielu rzemieślników. Dzięki grawerowanym napisom na kamieniu z Rosetty udało się odczytać i poznać znaczenie egipskich hieroglifów. Starannie zapisana bazaltowa płyta zawiera tekst, pisany w trzech językach: greckim oraz egipskim demotycznym i hieroglificznym. Współcześnie kamień znajduje się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego w Londynie, a jego treść nadal jest czytelna. Na czym najczęściej wykonywano zdobne nacięcia? Bardzo popularny był grawer na szkle. Zdobiono więc różnego typu przedmioty użytkowe. Artyści chętnie sięgali także po metal, kamienie półszlachetne i szlachetne, jak również kości. Im zamożniejszy zleceniodawca, tym tworzywo było droższe. Grawery pojawiają się więc na elementach ze złota, srebra. Umieszczano je na diademach, pierścieniach, zastawach stołowych, świecznikach oraz przedmiotach kultu religijnego, jak kielichy i patery.

Jak wygląda współczesne grawerowanie

W XXI wieku zarówno osoby prywatne, jak i firmy zamawiają grawerowanie. Olkusz to tylko jedno z miast, gdzie można zlecić ryty na metalach szlachetnych, drewnie, szkle, tworzywach sztucznych. Rytowanie laserowe w metalu sprawia, że wzory są precyzyjne, eleganckie i estetyczne. Podobny trwały efekt uzyskuje się na szkle i kamieniu. Dawne narzędzia pracy zastąpiły lasery CO2 lub YAG, które żłobią gotowy wzór. Jego wierne odwzorowanie nie trwa długo, dzięki czemu istnieje możliwość grawerowania wielu produktów dla jednego zleceniodawcy. Dlaczego warto wybierać technikę grawerowania? W krótkim czasie można liczyć na świetny efekt. Laserowe rytowanie na gadżetach promocyjnych sprawi, że produkty będą się prezentować nie tylko elegancko, ale przede wszystkim profesjonalnie. Informacje, jakie zostaną wyryte, nie ulegają ścieraniu, więc będą czytelne przez wiele lat. To szczególnie cenna cecha w przypadku pamiątek, w tym grawerowanej biżuterii, na przykład ślubnych obrączek.

Grawer Olkusz

Znakowanie różnych materiałów

Precyzyjne cięcie laserem można wykonać na różnych tworzywach, nawet sztucznych. Powierzchnia, która ma zostać pokryta rysunkiem lub napisem, powinna być płaska. Dzięki temu uniknie się ewentualnych odkształceń. Gładkie, okrągłe przedmioty jak kubek czy kieliszki wymagają dodatkowo używania obracarki. Stosując ją można wykonać wzór dookoła produktu. Jakie przedmioty nadają się na grawer? Największa ilość zleceń obejmuje gadżety reklamowe: breloki, długopisy, pióra, gadżety elektroniczne, narzędzia reklamowe. Bardzo często graweruje się drewniane zestawy do wina, szkło pamiątkowe oraz metalowe tabliczki, które zostaną przytwierdzone do nagród, wyróżnień lub podziękowań. Grawerowanie laserowe w Olkuszu ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Jego przebieg jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Podczas rytowania nie stosuje się żadnych szkodliwych dla organizmu substancji chemicznych. Ilość odpadów, jakie powstają w czasie pracy, jest znikoma.

Grawerowanie laserem w metalu

Cięcie laserem w Olkuszu bardzo często dotyczy elementów metalowych. Proces rycia polega na wypalaniu wiązką lasera zewnętrznej warstwy konkretnego produktu. Napis lub wzór jest zgodny z życzeniem klienta. Najczęściej tworzy się spersonalizowane życzenia, podziękowania lub teksty o innej treści. Ogromna precyzja, z jaką działa laser sprawia, że można znakować nawet przedmioty o niewielkich rozmiarach. Charakterystyczny efekt żłobienia nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, przedłużających jego trwałość. Gotowy wzór jest odporny na ścieranie, różne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Laserowe grawerowanie na metalu to doskonały sposób na stworzenie profesjonalnej wizytówki firmy, jaką są produkty reklamowe lub podziękowania dla kontrahentów. Technika rytu stwarza wiele możliwości, przez co można zaskoczyć klientów innowacyjnymi pomysłami i projektami. W ten sposób zdobi się także drobne, symboliczne prezenty dla pracowników.

Grawerowanie i cięcie laserowe drewna

Drewno to naturalny, bardzo specyficzny materiał. Operujący laserem musi mieć na uwadze różne właściwości tego tworzywa jak gęstość czy zawartość żywicy. Efekt zależy między innymi od tego, na ile jednolity kolor ma drewno i czy jest odpowiednio zwarte. Miękkie gatunki wymagają mniejszej mocy lasera. Samo grawerowanie i cięcie w takim przypadku jest też o wiele szybsze. Wzór wychodzi w wersji nieco jaśniejszej, dzięki czemu uzyskuje się mniejszy kontrast pomiędzy deską a napisem lub rysunkiem. Dąb lub wiśnia to drewno o dużej gęstości. Grawerowanie w Olkuszu wymaga więc użycia większej mocy lasera. Zleceniodawca może liczyć na ciekawy efekt, ponieważ kontrast pomiędzy napisem a drewnem będzie zdecydowanie bardziej widoczny. W przypadku drzew iglastych, jak modrzew czy jodła, obróbka laserowa nie jest możliwa ze względu na nieregularność i twardość włókien.

Grawerowanie szkła

Grawerowanie laserem w Olkuszu wykonuje się także na elementach szklanych. Szkło w swej czystej postaci nie reaguje na laser CO2. Oddziałują na niego miliony niewielkich cząstek pary wodnej, powietrza i zanieczyszczeń, jakie znalazły się w szkle podczas procesu produkcji. Z tego powodu mówi się, że szkło jest nie tyle grawerowane, ile znakowane. Promień lasera, uderzając w powierzchnię szkła, wnika do jego wnętrza. Tam natrafia na niewidoczne dla oka drobinki, które ulegają nagrzaniu i rozszerzeniu. Podczas znakowania drobinki rozpryskują na boki, tworząc szorstką, chropowatą powierzchnię o matowo-białej barwie. Z tego powodu nie jest możliwe uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni oraz bardzo ostrych, czystych krawędzi i drobnych detali. Dla użytkownika proces technologiczny nie jest widoczny, wszystkie jego efekty widać dopiero w dużym powiększeniu. Warto wiedzieć, że nie każdy rysunek da się wygrawerować. Zbyt wiele elementów, które są osadzone blisko siebie, może tworzyć nieczytelny obraz. Taka sytuacja dotyczy na przykład grawerowania niewielkich zdjęć. Rysunek na szkle zawsze będzie wyglądał inaczej niż na drewnie, metalu lub pleksi. Znakujemy laserem szyby, lustra, butelki, kieliszki, a także porcelanę i ceramikę.